Statek Bernard v Královském Poříčí

Statek Bernard v Královském Poříčí

Typ výletu: na kole, autem
Vzdálenost: 65 km
Náročnost: nízká
Co je cestou: Svatošské skály, hrad Loket, hrázděný statek Bernard

Cyklotrasa je určena spíše náročnějším sportovcům. Nejlepší je se nechat dovézt do Karlových Varů a napojit se na cyklostezku kolem Ohře. Ta vás dovede kolem Svatošských skal a hradu Loket až do Královského Poříčí. Terén není obtížný, ale trasa je dlouhá. Silnice pro automobily vede přes průtah Karlovými Vary směrem na Sokolov. Za obcí Hory najedete k větší křižovatce (Nové Sedlo – Loket) a odbočíte směrem na Královské Poříčí.

Hospodářský dvůr Bernard v tradičním chebském stylu hrázděných staveb byl vybudován v roce 1922. Komplex budov zahrnoval kromě obytných a správních objektů ještě stáje pro koně a dobytek, kůlny na stroje a nářadí, stodoly, mlékárnu a kurníky. Mimo klasicky pojatou činnost všestranného zemědělského hospodářství se širokou rostlinnou a živočišnou výrobou se statek věnoval také rekultivaci těžbou narušených a poškozených pozemků. Po roce 1989 sloužil areál jako výkrmna vepřů, kterou podnik v roce 1993 přemístil do Starého Sedla. Prázdný objekt od té doby chátral. Obec jej později získala do svého vlastnictví.

Rekonstrukce proběhla v letech 2005 – 2006, a díky ní mohlo na statku Bernard vzniknout centrum tradičních řemesel, které má ambice stát se svou nabídkou ukázek živých tradičních řemesel významnou regionální pamětihodností. Téměř každý víkend se zde konají tematické trhy. Krásná jsou především období adventní nebo velikonoční. Svůj stálý domov tu našla například výrobna tradičních svíček, patchwork, pekárna nebo expozice dobových hraček. Děti si mohou pohrát s domácími zvířaty a zastřílet si z luku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tip na výlet a jeho autorem je Filip Sedláček. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.