Novým městem k Mariánské

Novým městem k Mariánské

Typ výletu: pěšky, na kole
Vzdálenost: 5 km
Náročnost: nízká
Co je cestou: štola Barbora, zřícenina hradu Freudenstein, bývalý důl Eduard

Od štoly Barbora vystoupáte klikatící se silnicí k věžím hradu Freudenstein. Pro zakladatele města Jáchymov – Štěpána Šlika – jej postavil v roce 1517 Jan Munich. Už od roku 1519 se ve sklepeních hradu razily na černo první šlikovské tolary. Za třicetileté války hrad vyhořel a od té doby chátral. V současné době z něj zbyly jen dvě věže. Ta menší sloužila hornímu úřadu jako prachárna. Vyšší – Šlikovka – byla v 19. století upravena jako věž městského hlásného, který z ní dával horníkům zvonem znamení k nastoupení a ukončení šichty.

Od Šlikovky není daleko na Nové Město (919 m n. m.), odkud se vám otevřou jedinečné výhledy na Jáchymov i Klínovec, a k bývalé osadě Mariasorg – nyní Mariánské. Koncem 15. století žil v těchto místech poustevník Jan Niavis, který prý prorokoval slávu horního města, jež tu bude založeno, jeho úpadek a nové vzkříšení. Po třicetileté válce, kdy dolování na Jáchymovsku prodělávalo největší úpadek, vyhledalo několik havířů zbytky Niavisovy poustevny a postavilo na jejím místě nejprve kapli a později poutní kostel Panny Marie. V roce 1754 byl tento kostel propůjčen řádu kapucínů, kteří tu postavili druhý kostel – klášterní a kapucínský hospic.

Po zrušení kláštera (1948) byla celá stavba v letech 1964 – 65 pro chatrný stav odstraněna. Na jejím místě byl zřízen pracovní tábor – vůbec nejobávanější v historii „jáchymovského pekla“. Dnes je Mariánská oblíbeným centrem turistiky a lyžování. Z výletu si můžete ještě udělat krátkou odbočku k bývalému dolu Eduard. Naleznete jej v blízkosti Abertamské křižovatky. Nyní se zde nachází nemalý sportovní areál – středisko biatlonu se sjezdovkou, vlekem, upravenými běžkařskými tratěmi a malorážkovou i vzduchovkovou střelnicí.

TIP: Chcete-li si ušetřit namáhavý výstup, můžete se svézt autobusem až do stanice Mariánská

Příspěvek byl publikován v rubrice Tip na výlet a jeho autorem je Filip Sedláček. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.