Na vrchol Klínovce

Na vrchol Klínovce

Nejvyšší hora Krušných hor – Klínovec (1244 m n. m.) – patří k přírodním dominantám Jáchymovska. Protože se zde drží sníh nejdéle v republice, je také pravým rájem pro všechny milovníky zimních sportů. Na vrcholu najdete nejenom památnou rozhlednu z roku 1884, ale také 80 m vysokou telekomunikační věž a hotel – nejstarší a nejvýše položenou budovu v Krušnohoří. Před druhou světovou válkou se zde mohlo ubytovat až 112 lidí. Nyní je však hotel zavřený a společně s kamennou rozhlednou čeká na svého zachránce.

Lanovkou

Typ výletu: pěšky, na kole
Vzdálenost: 5 km
Náročnost: nízká

Na vrchol Klínovce vás po 3 km dlouhé cestě pohodlně vyveze lanovka. Uveze také lyže i kola, takže se můžete vyhnout nepříjemnému stoupání. V zimě je svah okolo lanovky i na severní straně Klínovce hojně využíván lyžaři. Pro nejmenší je přímo u stanice lanovky připraven lyžařský kolotoč, kde se mohou učit základům lyžování a jízdě na vleku za dohledu zkušených instruktorů. V létě vás lanovka vyveze za zajímavými výlety v okolí Klínovce i do Německa. Na cyklisty čekají upravené cyklostezky a pro ty náročnější profesionální sjezdová trať pro horská kola.

Autobusem

Typ výletu: pěšky
Vzdálenost: 4 km
Náročnost: nízká

Pokud si chcete výlet zpestřit, vyjeďte si autobusem do obce Boží Dar a odtud se vydejte na vrchol. Stačí před bývalým hraničním přechodem uhnout vpravo a po cca dvou kilometrech opět doprava. Nechce se -li vám po silnici, odbočte za hotelem Praha doprava. Lesní cesta vás provede po lyžařské louce Neklid kolem Šedé skály k restauraci U můstku. Zpět do lázní vede červená značka (7 km z kopce).

Pěšky

Typ výletu: pěšky
Vzdálenost: 7 km
Náročnost: vysoká

Lanovku nemusí využít všichni. Pro náročné turisty i cyklisty je k dispozici lesní cesta k vrcholu. Od Kulturního domu se vydáte do kopce k restauraci Panorama a dále na Suchou (viz výlet na Dívčí skok) k restauraci Pod Klínovcem (860 m n. m.). Po levé straně minete pohledem lyžařský můstek a budete stoupat dále k rybníčku. Cesta uhýbá prudce doleva nahoru a vyvede vás na táhlý hřeben s úžasným výhledem do údolí Suché, směrem na Karlovy Vary a na Doupovské vrchy.

Víte, že…

Rozhledna na Klínovci (24 m) započala svou historii již v roce 1817, kdy vrchol začali navštěvovat lázeňští hosté z Karlových Varů. Vstupné bylo 10 krejcarů.


Kolem Klínovce na kolech

Trasa Dámská

Z vrcholu Klínovce sjedete po sjezdovce Dámská k hotelu Nástup. Odtud vede několik krásných tras: směr Měděnec (možná návštěva štoly), Kovářská (Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím) nebo Loučná (hraniční přechod). Zpátky se nechte i s koly vyvézt severní sedačkovou lanovkou nebo dojeďte po silnici na Boží Dar.

Klínovecký okruh po „Pašerácké cestě“

Typ výletu: na kole
Vzdálenost:
18 km
Náročnost: střední

Kousek pod vrcholem Klínovce se napojte na zelenou cyklostezku, která vás povede přes klínovecké sjezdovky. Po napojení na Pašeráckou stezku se dostanete nad Neklid a Boží Dar. Za krásného počasí se tu před vámi otevřou nádherné výhledy na Krušné hory.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tip na výlet a jeho autorem je Filip Sedláček. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.