Na Horní hrad

Na Horní hrad – Hauenštejn

Typ výletu: na kole, autem
Vzdálenost: 12 km
Náročnost: střední
Co je cestou: Horní hrad

Z Jáchymova sjedete k Ostrovu, v Dolním Žďáru odbočíte směrem na Chomutov. Za obcí Damice uvidíte po levé straně ostré zatáčky odbočku na Horní hrad. Úzká silnička vás dovede k parkovišti, odkud musíte k hradní bráně pěšky. Vášnivým cyklistům můžeme doporučit těžší cestu lesem přes obec Krásný Les. Napojíte se na ni při sjezdu z Klínovce Pašeráckou stezkou (viz. výlet na Klínovec).

O počátcích hradu Hauenstein není nic známo. Jeho název vznikl z tvarů Haue (tj. motyka, sekera či palice) a Stein (skála), což odráží skutečnost, že v okolí hradu probíhala těžba. Hauenštejn byl roku 1837 prodán Gabriele, hraběnce z Buquoy – Longueval. Ta nechala celý objekt přestavět do novogotické podoby. V období II. světové války byl hrad využíván jako středisko Hitlerjugend a po válce sloužil jako ubytovna Jáchymovských dolů.

Závěrečnou tečku za chátráním hradu udělala jeho funkce dětského záchytného domova. Koncem 20. století byla „západočeská Hluboká“ (přezdívka Hauensteina) v dezolátním stavu. Až roku 2000 se hrad dostal do soukromých rukou a ve spolupráci s nejrůznějšími nadšenci probíhá jeho postupná rekonstrukce. Určitě během léta nezapomeňte hrad navštívit. O víkendech se konají zábavné noční prohlídky, šermířská vystoupení i ohňová show. Hrad také pravidelně hostí hudební festival 32 Folková Ohře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tip na výlet a jeho autorem je Filip Sedláček. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.