Zámek Chyše

Zámek Chyše leží 35 km východně od Karlových  Varů a je v majetku  rodiny Lažanských od roku 1766. Po válce byl zkonfiskován a nynější majitel Vladimír Lažanský  ho zakoupil jako zdevastovaný objekt před několika lety.

Podařilo se mu  zámek i park krásně opravit a tak  Karlovarsko získalo  po Bečově další  významnou kulturní památku.  Současnou podobu získal zámek při novogotické přestavbě v letech  1856 – 58.  Přes všechno, co tento objekt musel prožít, se dochovaly vzácné barokní interiéry . V jednom ze salonů  se nachází jedinečná nástropní malba  od  barokního mistra  Petra Brandla.

V roce 1917 působil na Chyši jako domácí učitel spisovatel Karel Čapek   jehož pobyt na zámku připomíná pamětní síň.

Součástí zámeckého areálu je taktéž pivovar ,který byl vystavěn v letech 1839 – 1841.Pivovarnictví  v Chyši má tradici již od roku 1580  Pivovar byl zrekonstruován v  r. 2006. V historických interiérech pivovaru Vás uvítá stylová restaurace a tradiční pivnice,kde můžete ochutnat chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.

Zajíždí se také do sousední Valče,která bývala  barokní perlou kraje.  Zámek ve Valči  zatím není otevřený, můžete se projít parkem a obdivovat novou zámeckou fasádu.  Národní památkový ústav v Plzni opravuje barokní kostel Nejsvětější trojice.

Oficiální stránky zámku Chyše najdete >>> ZDE
Aktuální program zájezdů najdete >>> ZDE
Příspěvek byl publikován v rubrice Zájezdy a jeho autorem je Radek Volf. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 thoughts on “Zámek Chyše

  1. Pingback: Zájezdy červenec 2015 | SPA Info Jáchymov

  2. Pingback: Zájezdy srpen 2015 | SPA Info Jáchymov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *