Kognitivní rehabilitace zlepšuje kvalitu života

V dubnu letošního roku proběhla poslední lekce kurzu kognitivní rehabilitace, který se uskutečnil v Léčebných lázních Jáchymov a.s. a to díky finanční podpoře z fondů Evropské unie, konkrétně Evropského sociálního fondu v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V rámci projektu se uskutečnilo osm lekcí, při kterých se účastníci seznámili se způsoby, jak obnovit tzv. kognitivní funkce, což je schopnost si pamatovat, udržovat pozornost, zpracovávat informace, rozumět řeči a umět se též vyjadřovat a vybavovat si, „poznávat na základě vidění a vidět na základě poznávání“. Tyto funkce jsou v různé míře postiženy například při poškození mozku po cévní mozkové příhodě (CMP), poranění mozku, u některých psychiatrických pacientů, ale i postupem let při zhoršujícím se krevním oběhu mozku vlivem kornatění mozkových tepen, v těžších případech až s projevy demence – známý typ je Alzheimerova demence.

1284361442_HNlogo_noveZ prostředků Evropské unie byla kromě samotné výuky také vybavena učebna – tzv. Centrum kognitivní rehabilitace. K její výbavě patří kromě konferenčního nábytku také dataprojektor, promítací plátno, notebook s tiskárnou a především celá řada rehabilitačních pomůcek. V podstatě jde o různé stolní hry, které vyškoleným lékařům a fyzioterapeutům pomáhají v rozvoji kognitivních funkcí pacientů jáchymovských lázní. V těchto nových prostorách se uskutečnily tři poslední lekce kurzu a soustředit se zde budou i další aktivity v této oblasti nejen po dobu udržitelnosti projektu.

Oficiální zakončení kurzu proběh v rámci mimořádného workshopu, který se uskuteční v sobotu 13. června 2015 v knihovně v nedalekém Ostrově. Na programu je zhodnocení kurzu, ale také velmi zajímavá vystoupení významných odborníků z oblasti práce s mozkem. Nejzajímavějším bodem programu bude prezentace přístrojů, které je možné ovládat mozkem jako například Mindball, Batak, EEG biofeedback a pro hosty, kteří neabsolvovali, kurz je připravena ukázka tréninkového programu HAPPYneuron BrainJogging.

Současné možnosti techniky přesahuji lidskou představivost a je optimistické vidět, jak nejen drahá technika, ale také nové rehabilitační metody napomáhají zlepšení kvality života pacientů. V jáchymovských lázních je o kognitivní rehabilitaci zájem již dnes. Oficiálně bude klientům nabízena od letošního června.

Ing. Marek Poledníček
manažer programového centra

 

logo eu esf

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Radek Volf. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 thoughts on “Kognitivní rehabilitace zlepšuje kvalitu života

 1. Krásný den 🙂 Velice mě těší, že i do lázeňství pronikla Kognitivní rehabilitace. Sama se touto rehabilitací zabývám pátým rokem. Věnuji se prioritně EEG Biofeedbacku, monitoringu mozkové aktivity a AVS neurotechnologii.
  Přeji Vám mnoho spokojených klientů.
  Bc. Eva Kolářová – fyzioterapeut a terapeut EEG Biofeedback

 2. Děkujeme za milou reakci. O kognitivní rehabilitaci je za strany klientů docela zájem a budeme rádi, pokud se stane vyhledávanou součástí léčebného pobytu v Léčebných lázních Jáchymov.

  Ing. Marek Poledníček
  Manažer programového centra
  SPA Info Jáchymov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *